Niğde Hal Kompleksi Açıldı — Hal Kompleksi — Niğde Belediyesi

Niğde Hal Kompleksi Açıldı

Niğde Belediyesi uzun zamandır kapalı olan hal kompleksini yeniden faaliyete geçirdi. Niğde liler artık daha sağlıklı ürünler tüketecekler...
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir hizmete giren Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde incelemelerde bulundu. Halde yapılan son düzenlemelerle ilgili olarak hal şefliği görevlilerinden bilgi alan Özdemir halin yeni yerinde faaliyete girmesinin üreticinin, tüketicinin, esnafların ve belediyenin lehine bir uygulama olacağını söyledi.

Niğde Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü bünyesindeki Hal Kompleksi’nin yeni yılla birlikte faaliyete geçirdi. Hazırlanan Hal Yönetmeliği’ni son meclis toplantısında kabul eden Niğde Belediyesi, yaş sebze ve meyve ticaretinin kalite, standart ve sağlık kurallarına uygun olarak, serbest rekabet sistemi içerisinde yapılmasını amaçlıyor.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir'de 06 Eylül 2019 tarihinde yeni yerinde açılan Hal Kompleksi’nde incelemelerde bulundu. Son düzenlemelere ilişkin Hal Şefliği görevlilerinden bilgi alan Özdemir Niğde’de de hal yasasının uygulanacağını bildirdi. Halin fiziki olarak açık olmasına rağmen daha öce fiili olarak hizmet vermediğini dile getiren Başkan Özdemir “ Niğde de özellikle sebze ve meyvenin kalitesinin arttırılması ve pazarlarımızda halkımıza sağlıklı ürünlerin sunulması, Niğde’de üretilen patates, elma ve diğer ürünlerin Niğde haline girerek kayıt altına alınması amaçlanıyor” dedi.

Niğde’de yetişen herhangi bir mahsulün Ankara, Konya, İstanbul ya da bir başka ilin halinde satılmadan önce Niğde Belediyesi Hal Şefliği tarafından yüzde 2 rüsum vergisine tabi olacağını söyleyen Özdemir şöyle konuştu: “Bu uygulama birtakım avantajları beraberinde getirecek. Üreticimizin mahsulü Niğde Belediyesi Hal Kompleksi’ne getirildiği zaman yüzde 2’lik bir rüsuma tabi. Ancak başka illerde bu rakam daha yüksek. Örneğin Niğde’de üretilen bir mahsulün doğrudan Ankara Hali’nde satılmak istenmesi durumunda burada vereceği rüsum vergisi yüzde 15 olacaktır. Ancak Niğde’de tescil görmüş ürün diğer illerin hallerinde başka bir vergiye tabi tutulmadan satılır. Bu da hem çiftçimizin, hem esnafımızın, hem belediyenin lehine olacak" şeklinde konuştu.

İletişim

Telefon


0388 232 35 99


Fax


0388 232 35 99


İşletme Müdürü


Abdullah AKDOĞAN


İşletme Sorumlusu


Hakan ECEMİŞ


Sosyal Ağlar


Facebook - Twitter

Linkler


Niğde Belediyesi 5957 Sayılı Hal Yönetmeliği
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Niğde Belediyesi